Pazonyi Zoé

Írásaim

Írásaim

Mit jelent az erőforrás és annak aktiválása?

Mi hiányozhat belőlünk, mi történhet velünk, amikor fáradtak, motiválatlanok és enerváltak vagyunk? Amikor nem tudunk töltődni?

Erőforrások: A test és a lélek éltető forrásai. Az erőforrások lehetnek olyanok, amelyek az adott
emberben taláhatóak, ezek a belső erőforrások, illetve olyanok, amelyek az adott személy környezetében találhatóak, ezek az úgynevezett külső erőforrások.

Belső erőforrások lehetnek: képesség/készség, tulajdonság, érdeklődési terület, tudás, attítűd stb.

Külső erőforrás: Szociális háló, munka, infrastruktúra, természet, kultúra stb.

Az erőforrás-orientált coaching arra irányul, hogy konkrét módszerek útján hozzáférjen ezekhez azerőforrásokhoz, bevonja őket a coaching folyamatába és segítségükkel beindítsa a változási folyamatokat. Fontos, hogy tudjuk kezelni és aktiválni az erőforrásainkat. Ismerjük fel, hogy mire van szükségünk.

Az erőforrások aktiválása jelentősen hozzájárul a testi és lelki alapszükségletek kiegyensúlyozott kielégítéséhez, valamint a jóllét erősítéséhez, és összességében fejleszti a megküzdési folyamatokat.

Konfliktuskezelés

Stressz, konfliktus érhet bennünket a hétköznapi életünk számtalan területén: munkahelyen, közlekedési eszközön, autóban ülve a reggeli dugóban, iskolában, közértben a sorban állás során, hangoskodó szomszéd személyében, családban, párkapcsolatban. Leggyakrabban családi és munkahelyi konfliktusokról beszélhetünk. A jelenkori társadalmunk egyik fő jellemzője, a nagyfokú stressz kialakulása az emberekben, amely belső nyugtalanságot, feszültséget, túlzott aggodalmat, szorongást okoz. Ennek a belső nyugtalanságnak az oka, hogy az ember nehezen tud megfelelni a mindennapok kihívásainak. A nők hajlamosabbak a belső feszültségnek hamarabb teret engedni, amely főként a családi, valamint a munkahelyi leterheltségükből adódik, de nem elhanyagolandó szempontok az esetleges hormonális változások. A férfiak esetében ezeket a belső nyugtalanságokat gyakran a munkahelyi elvárások, ez különösen jellemző a vezető beosztásban dolgozó férfiakra, valamint ugyanígy jellemző lehet rájuk a párkapcsolati megfelelési kényszer. Ha a munkahelyi bosszúságokra gondolunk, széles a lehetőségek tárháza. Bosszanthat bennünket, egy kollégánk, akivel nehéz kijönni, akadályozhat bennünket egy team feladat, vagy nagyfokú stressz faktor lehet a túlzott vezetői ellenőrzés. Ezért nagyon fontos, hogy az esetleges nézeteltéréseket időben és hatékonyan rendezni tudjuk, így nem alakulnak ki a problémák és nem keserítik meg az életünket. A folyamatosan növekvő elégedetlenségünk, dühünk, amennyiben ezt nem kezeljük, garantált az esetek elfajulása, és mély, lassan gyógyuló belső sebek lehetnek belőle. A munkatársainkat nem önként választjuk. Különbözünk egymástól, életkorban, gondolkodásmódban, ízlésben, ez pedig előbb utóbb óhatatlanul, nézeteltérésekhez, vitákhoz vezethet. Fontos, hogy ne fojtsuk el sérelmeinket, ugyanis a későbbiekben egy-egy vita során, régi sérelmeket emlegethetünk fel, amelyekre a vita partnerünk már nem is emlékszik. Ebből jól látszik, hogy a megoldatlan sérelmek, konfliktusok, akár életünk végéig kihathat, elkísérhet minket, és ezek növelik a bennünk rejlő belső feszültségeket.

Sokkal több a negatív, mint a pozitív gondolat a konfliktus szó kapcsán. Annyiban van jelentősége a konfliktusokhoz való hozzáállásunkban, hogy befolyásolja egyéni érkelésünket, vagyis hogy idejében felismerjük-e a konfliktust, és dolgozunk vele, vagy elfojtjuk magunkban. Hozzáállásunk befolyásolja az éréseinket és viselkedéseinket, hogy a konfliktusok elől kitérünk-e vagy agresszívan kezeljük-e le, vagy képesek vagyunk-e aktívan és nyíltan legyőzni. Ezért fontos, hogy adott esetben tudjuk megváltoztatni a hozzáállásunkat, gondolatainkat.

Konfliktuskezelési problémákkal érdemes szakemberhez fordulni és különböző eszközök, technikák segítségével megoldást találni rá.

Burnout jelenség a hétköznapokban

Felgyorsult világunkban gyakran halljuk, hogy az emberek idegesek a munkájuk és a
munkakörülményeik miatt. Emellett egyre többen égnek ki magánéletük során, érzelmi téren. Az érzelmi kiégést és a szakmai kiégést ugyanolyan komolyan kell kezelni. A kiégés testi tünetei között a leggyakoribb jelenség az állandó fáradtság, kedvtelelenség, gyengeség, amit nem tud pótolni az egyre rendszertelenebbé váló alvás, és emellé párosulnak az étvágytalanság, rossz közérzet, emésztési zavarok, fejfájás, bélrendszeri, mellkasi fájdalom, légszomj, heves szívdobogás, esetenként rosszul lét, ájulás. Ez csökkenti az immunrendszert, ellenálló képességet, könnyebben legyengülünk, megbetegszünk. E mellett a lelki, mentális egészségünk is lelassul, legyengül. Elveszítjük a munkakedvet, energiánkat, motivációt. Rugalmatlanság, fásultság, türelmetlenség, kedvtelenség, feszültség, szorongás, közöny, depresszió, kilátástalanság, bezárkózottság (elzárkózik az emberi kapcsolatoktól), a munkában dekoncentráltság lép fel, nyugtalanság, irritáció, koncentráció csökkent, emberi kapcsolatok romlani és elmaradozni kezdenek. Ez kihathat érzelmi és szexuális életünkre is.
Összefoglalva munkahelyi vagy érzelmi stresszre adott válasz a kiégés jelensége, amelyet cinizmus, hatékonyság hiánya és kimerültség jellemez. Hogyan segíthetünk magunkon? A fő cél, hogy olyan tevékenységet végezzünk, amely kikapcsol, feltölt, erőt ad. Ha már mi nem tudjuk megoldani a problémáinkat, akkor ne féljünk segítséget kérni akár baráttól akár családtagtól, akár szakembertől (pszichológus, mentálhigiénés szakember, coach stb.). Minél hamarabb rájövünk a kiégés jelenlétére az életünkben, annál hamarabb tudunk ellene tenni és még visszafordítani a jelenséget. Az én idő nagyon fontos, hogy a test és lélek, ki tudjon egyszerre kapcsolódni. Ez csak tudatos munkával lehetséges.

Én két évvel ezelőtt éltem át a kiégés jelenségét, akkor érkeztem a mélypontra. Volt egy pillanat, amikor azt éreztem vagy megfulladok, vagy teszek ellene. Döntöttem és léptem. Saját tapasztalatok alapján az a véleményem, hogy a legfontosabb az, hogy időben felismerjük a problémát, elakadást és merjünk tenni ellene!

„Mi magunk legyünk a változás, amelyet látni szeretnénk a világban!” – Gandhy

Időmenedzsment

Te is érezted már azt, hogy túl sok feladat van a válladon, nem tudod priorizálni őket, nem érsz a végére sohasem a végeláthatatlannak tűnő feladat listának? Ettől pedig csak frusztráltabb, idegesebb, motiválatlanabb vagy. Rég volt részed pihentető alvásban, rég mozogtál egy jót, és nem tudod mikor érezted magad igazán pozitívnak és felszabadultnak? Ugye te is gondoltál már arra, hogy szeretnél még sikeresebb lenni a munkádban, szeretnél több szabadidőt, én időt, mindezt természetesen kevesebb stresszel?

Mindez nem lehetetlen, tudatos, előrelátó munkával.

Először is lassíts és gondold át:

  • Mikor terveztél meg előre egy napot, egy hetet, egy hónapot, egy projektet lépésről lépésre?
  • Mikor priorizáltál a teendőid között?
  • Mikor adtál át belőle másnak?
  • Mikor mondtál nemet utoljára valamire, ami már nem fér bele?

Ha valójában akár egy kérdés is elgondolkodtatott, akkor érdemes megállni, lassítani és felkeresni egy coach-ot, aki segít rendezni/rendszerezni az időgazdálkodási problémáidat.

Lehet javítani ezeken a problémákon, különböző technikákkal.

Gondolatmorzsák

„Nem a problémák okozzák a streszt. A problémákhoz való hozzáállásod okozza
a streszt.” Jose Silva

„Önmagunkat, saját tükrünkben láthatjuk tisztán!”

„A siker ugyanazon az úton található, ahol a bukás, csak kicsit tovább kell
menni érte.”

„Fogadd el, ami VAN
Engedd el, ami VOLT
Higgy és tegyél azért, ami LESZ!”

„Mielőtt meggyógyítasz valakit, kérdezd meg Tőle, hogy hajlandó-e feladni
azokat a dolgokat, amik beteggé tették.” Hippokratész

„Az élet addig tolja eléd ugyanazokat a helyzeteket, amíg végre jól nem
vizsgázol.”

4025 Debrecen, Simonffy u. 4-6, Halköz Üzletház | Telefon: 06 30 664-4283 | Email: zoe.lelkiegeszseg@gmail.com

© 2023 Created with Royal Elementor Addons